Nicky Hockly: Is the future tense?

Jak digitální technologie ovlivňují vzdělávání?

Řečníci

Začátek

21/11/2018 - 14:00

Konec

21/11/2018 - 15:30

Chodské nám. 1, Plzeň, CH107   Zobrazit mapu

Na Západočeské univerzitě v Plzni v listopadu přivítáme expertku na využití technologií ve vzdělávání a speciálně ve výuce jazyků Nicky Hockly.

Dne 21. 11. 2018 bude mít v prostorách katedry anglického jazyka Fakulty pedagogické v budově na Chodském náměstí seminář “Is the future tense?”.

Abstrakt:

Futuristic technology is not just the provenance of Hollywood movies. The seeds of the future are planted in the present, and in many ways the future is already present and here with us today. In this plenary we will examine how technologies such as augmented and virtual reality, robots and AI (and more) are becoming a part of our daily lives. In these changing times, how are digital technologies impacting on teaching and learning, and what does this mean for the future of our profession? We explore some of the challenges involved in integrating new technologies into teaching, debunk some of the myths surrounding educational technologies, and consider not only how to survive, how to but thrive, in these changing digital times.

Seminář je určený pro akademické pracovníky (účast studentů ZČU a dalších zájemců je možná). Akce je přístupná zdarma po předchozím přihlášení.

POZOR: Ve stejném týdnu můžete na ZČU navštívit ještě další dvě zajímavé akce z oblasti využití technologií ve vzdělávání:

Nicky Hockly: Going mobile

Allan Carrington: Getting the best use out of the Padagogy Wheel