Improvizovaně můžete svou výuku streamovat a nahrávat s pomocí počítače s webkamerou a s využitím některé platformy pro videokonference (webináře, synchronní e-learning). Na ZČU je nejsnazší využívat platformu Google Meet, Microsoft Teams nebo ZOOM, které jsou propojené s dalšími univerzitními systémy.
Vhodné vybavení
Většina dnešních počítačů svým výkonem bez problému stačí na přenos obrazu a zvuku. Ty přenosné pak zpravidla také obsahují webkameru i mikrofon. Jejich kvalita je ovšem různá a i v těchto případech je vhodné použít kvalitnější prvky.
Pro kvalitní přenos videa je základem dobrá webová kamera. Ta by ideálně měla mít rozlišení alespoň 1280×720 bodů při frekvenci 30Hz a měla by být vybavena automatickým zaostřováním. Dnešní moderní webkamery lze navíc umístit kamkoliv protože mají také buď závit na stativ a nebo další alternativní způsob, krom uchycení na víko notebooku. Externí kamery vesměs podávají lepší výsledky a to nejen za sníženého osvětlení. Jejich součástí často bývají i kvalitnější mikrofony.
Při obousměrné komunikaci, kde spolu zároveň diskutuje více lidí, je vhodné mít zapojená sluchátka nebo sluchátka s mikrofonem. Odpojením reproduktorů eliminujete možnou zpětnou vazbu.
Mikrofon můžete použít integrovaný z notebooku, externí, integrovaný z webkamery.
Existují také bezdrátové náhlavní soupravy, s kterými můžete chodit po místnosti a stále sledujícím zajistit perfektní zvuk. V tomto případě mohou posloužit i BT sluchátka s integrovaným mikrofonem.
Návrh vybavení pro kompatibilitu s již pořízeným zařízením do učeben ZČU
Pokud chtít také pro své učebny pořídit AV techniku, připravili jsme pro Vás seznam doporučeného vybavení tak, aby byl s ostatními systémy kompatibilní a zařadil se tak do připravovaného systému nahrávacích učeben.
V případě potřeby využijte asistence techniků CŽV nebo M studia ZČU.
TECHNICKÝ SUPPORT
Mgr. Viktor Chejlava
Support a IT technická podpora
vchejlav@rek.zcu.cz
+420 377 631 909
+420 737 515 659
Mgr. Jan Topinka
Support a IT technická podpora