Dana Drábová: Svět a energie

Konec

06/12/2018 - 18:00

EP 130, FEL ZČU, Univerzitní 26, 306 14 Plzeň   Zobrazit mapu
Energii běžně definujeme jako „schopnost vykonávat práci“. Tou nemusí být jen mechanická námaha, ale jakýkoli proces, který vede ke změně nějakého systému – organismu, stroje nebo planety. Energie nám dává možnost měnit věci okolo nás. Bez jejího dostatku energie přestane brzy být dostupné prakticky všechno, co nám zajišťuje bezpečný a pohodlný každodenní život. K čemu člověk potřebuje energii, jak a kde ji pro své potřeby může získat? Máme očekávat nedostatek energie; kdy, jak velký? Jak dlouho vydrží neobnovitelné zdroje a jaké jsou možnosti těch obnovitelných? Jaké můžeme s energií šetrně hospodařit? Co můžeme očekávat od nových technologií (vodík, jaderná fúze, supravodiče)? Jaká jsou skutečná rizika energetiky (havárií, klimatických změn apod.)? Zkusíme alespoň načrtnout některé možné odpovědi na tyto otázky pro 21. století.