Dny AI na ZČU: blok přednášek pro veřejnost

Pro všechny, kteří se zajímají o AI a její využití.

Začátek

15/10/2024 - 14:00

Konec

15/10/2024 - 17:30

Univerzitní 22, Plzeň   Zobrazit mapu

Blok přednášek odborníků z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Vstup je zdarma, prosíme o registraci pomocí přihlašovacího formuláře.

14:00 – 14:30 doc. Ing. Roman Mouček, Ph.D. – S umělou inteligencí na představu pohybu
14:30 – 15:30 Ing. Miloslav Konopík, Ph.D. – Jazykové modely a chatboti: co se děje v pozadí?
15:30 – 16:00 doc. Ing. Pavel Král, Ph.D. – Umělá inteligence ze Západočeské univerzity bude pomáhat v nemocnicích
16:00 – 16:30 Ing. Ladislav Lenc, Ph.D. – Automatické zpracování historických katastrálních map
16:30 – 17:15 doc. Ing. Jindřich Matoušek, Ph.D. – Klonování hlasu s podporou AI

• S umělou inteligencí na představu pohybu (doc. Ing. Roman Mouček, Ph.D.)

Umělá inteligence (AI) se stále více uplatňuje při rozpoznávání mentálních představ pohybu z elektrické aktivity mozku, což otevírá nové možnosti v neurovědách, rehabilitacích, sportovním tréninku či aplikacích rozhraní mozek-počítač (BCI). Ukážeme si, jak probíhá identifikace vzorů, které reprezentují představu pohybu, algoritmy strojového a hlubokého učení, a jak toto může být užitečné pro inovaci postupů při motorické rehabilitaci.

• Jazykové modely a chatboti: co se děje v pozadí? (Ing. Miloslav Konopík, Ph.D.)

V této přednášce poodhalíme technologické zákulisí jazykových modelů a moderních chatovacích asistentů. Přiblížíme, jak tyto systémy dokáží porozumět lidskému jazyku, učit se z obrovského množství dat a na základě toho vytvářet smysluplné odpovědi. Srozumitelným způsobem vysvětlíme klíčové technologické principy strojového učení a zpracování textových dat v počítači. Ve druhé části se zaměříme na aktuální trendy, jako jsou multimodální modely kombinující text a obraz, agentové techniky a další způsoby zlepšení schopností používaných modelů.

• Umělá inteligence ze Západočeské univerzity bude pomáhat v nemocnicích (doc. Ing. Pavel Král, Ph.D.)

Ve spolupráci se společností ICZ, a.s., byl vyvinut inteligentní Asistent Vykazování AV(D), software využívající nejmodernější typ hluboké neuronové sítě založený na architektuře Transformer pro automatické zpracování zdravotnické dokumentace pacienta za účelem přípravy seznamu kódů diagnóz, výkonů, léčiv či materiálů k vykazování pro zdravotní pojišťovnu. Tento software, který vyvinuli výzkumníci ze skupiny Zpracování přirozeného jazyka na katedře informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd pod vedením Pavla Krále, může klinickým kodérům a lékařům značně usnadnit práci a zvýšit jejich produktivitu o desítky procent. Dosažené výsledky dokazují, že asistent vykazování AV(D) je velmi dobře uplatnitelný zejména v oblasti automatického kódování diagnóz a výkonů, kde je z hlediska správnosti kódování počítačem a lidským kodérem srovnatelné. V některých oblastech – např. neonatologii nebo dětské kardiologii – by mohlo kódování diagnóz probíhat zcela automaticky, tedy bez lidského zásahu. V současné době se připravuje pilotní nasazení systému pro kódování diagnóz ve FN Brno. V rámci příspěvku budou představeny problémy, které se vyskytly při řešení projektu, a jakým způsobem se je podařilo vyřešit.

• Klonování hlasu s podporou AI (doc. Ing Jindřich Matoušek, Ph.D)

V přednášce se seznámíme se současnými trendy v oblasti počítačové syntézy řeči (TTS), tj. s úlohou, kdy je cílem přečíst libovolný text automaticky, bez účasti člověka, ale přesto v kvalitě, která je od řeči člověka neodlišitelná. Ukážeme, že současné přístupy, založené na metodách strojového učení a umělé inteligence, se tomuto cíli již významně přibližují. Představíme rovněž problematiku klonování hlasu, kdy je cílem vytvořit věrnou kopii hlasu konkrétního člověka na základě jen malého počtu jeho nahrávek. Přednášku doplníme ukázkami syntézy řeči a klonování hlasu.

• Automatické zpracování historických katastrálních map (Ing. Ladislav Lenc, Ph.D.)

Prezentace se bude zabývat analýzou a zpracováním map stabilního katastru v rámci projektu BAGOM. V rámci projektu bylo řešeno vytvoření bezešvé mapy ze samostatných mapových listů a dílčí úlohy jako např. detekce katastrální hranice, rozpoznání nomenklatury apod. Byly zde využity přístupy založené na hlubokém učení a kombinaci hlubokého učení se standardními technikami zpracování obrazu.

Termín: úterý 15. října 2024, 14:00 – 17:30, místnost UU 107 (Univerzitní 22, Plzeň, budova Fakulty strojní)