INSPIRE 2

Cílem projektu je synergická, ucelená, praktická a kompetenčně orientovaná pregraduální příprava budoucích učitelů a učitelek na ZČU v Plzni. K implementaci vize posilování profesních kompetencí budoucích učitelů a učitelek a zkvalitnění každodenní edukační praxe dojde díky zvýšené spolupráci VŠ pedagogů, odborníků z praxe a studentů, a to napříč fakultami, katedrami, vysokými školami v ČR, spolupracujícími subjekty regionálního školství i spolupracujícími zahraničními institucemi.

EUPeace

Cílem aliance evropských univerzit EUPeace je prostřednictvím vzájemné spolupráce přispívat ke zlepšování kvality a konkurenceschopnosti evropského vysokého školství. Podpora získaná z programu ERASMUS+ znamená pro ZČU mimo jiné příležitost podílet se na projektech EU vypisovaných právě pro evropské univerzitní aliance, což ji ještě více posílí a ukotví v evropském prostoru terciálního vzdělávání. Finanční částka přidělená celé alianci na období prvních čtyř let činí téměř 14,4 milionů eur. Základ aliance EUPeace byl položen v únoru 2021 v německém Marburgu. Koordinátorem aliance, která má devět členů, je tamní Philipps-Universität Marburg. Vedle ní jsou partnery EUPeace společně se Západočeskou univerzitou v Plzni také Justus-Liebig-Universität Gießen (Německo), Université de Limoges (Francie), Università della Calabria (Itálie), Universidad Pontificia Comillas (Španělsko), University of Mostar (Bosna and Hercegovina) a Çukurova University (Turecko).

NÁRODNÍ PLÁN OBNOVY PRO OBLAST VYSOKÝCH ŠKOL PRO ROKY 2023–2025

Cílem projektu ZČU 2025: Směrem k udržitelné univerzitě, je nastartování a podpora oblasti udržitelnosti na různých úrovních univerzity. Jedním ze stěžejních cílů projektu je tvorba Strategie udržitelnosti, která si klade za cíl ZČU jako udržitelně fungující organizaci vzdělávající v oblasti udržitelnosti. S cílem vzdělávat budoucí generaci v tématu udržitelnosti jsou pak realizovány další aktivity projektu. Jedním z nich je tvorba studijního programu Environmentální inženýrství a technologie pod Fakultou strojní. Studijní program je koncipován tak, aby formoval budoucí odborníky s kapacitou efektivně řešit rozsáhlé výzvy spojené s průmyslovou výrobou, výrobky a jejich dopady na životní prostředí, společnost a zdroje. Zaměření programu přímo odpovídá celospolečenské potřebě dosahování cílů trvalé ekologické a sociální udržitelnosti v rámci řízení podniků. Dalšími aktivitami projektu je tvorba kurzů celoživotního vzdělávání a tvorba či inovace předmětů ve stávajících studijních programech. V rámci projektu budou na Západočeské univerzitě v Plzni vytvořeny v rámci vybraných fakult tři kurzy celoživotního vzdělávání, které budou připraveny jakožto kurzy kompatibilní s doporučením Rady Evropské unie z roku 2022 týkající se mikrocertifikátů a zároveň se bude jednat o kurzy upskillingu, které přispívají k získávání nových nebo zdokonalování existujících dovedností a umožní jednotlivcům získat kvalifikace v rozsahu potřebném pro úspěšné uplatnění v měnícím se pracovním prostředí. V neposlední řadě se ZČU bude snažit o to, být silným partnerem prosazujícím udržitelnost v regionálním kontextu a klade si za cíl prohloubit a dále rozšířit již existující spolupráci s Plzeňským krajem zaměřenou na aspekty udržitelného rozvoje a zelené transformace regionu.

ESF+ ZČU

Cílem projektu je zvýšení odborných kompetencí akademických a neakademických pracujících, snížení studijní neúspěšnosti studujících, posílení a rozvoj strategického řízení, tvorba a rozvoj studijních programů, inovace a rozšíření podpůrných služeb pro studující se SP. Projekt představuje svým pojetím komplexní iniciativu s cílem vytvářet prostředí vstřícné, bezpečné, podpůrné a takové, které vyjadřuje respekt k individualitě. Bude docházet k rozvoji odborných kompetencí pracovníků, dále se projekt zaměří na snížení studijní neúspěšnosti studujících a přínosem bude rovněž implementace vybraných nástrojů strategického řízení s cílem tvorby efektivního a komplexního systému. Projekt se také věnuje zvýšení inkluzivity studijního prostředí pro studující se SP.