Při přechodu z kontaktní výuky na výuku distanční řeší řada vyučujících otázku, čím nahradit výklad u tabule. Možností je hned několik – stačí si vybrat postup, který nejlépe odpovídá vašim požadavkům a samozřejmě také technickému vybavení, jež máte k dispozici.

Ideální technické vybavení

Ideálním řešením je použití grafického tabletu. Grafické tablety obsahují podložku s dotykovou vrstvou a speciální pero (stylus), kterým lze na tablet psát. Vše, co takto napíšete  či nakreslíte, se přenáší na obrazovku počítače. Můžete tedy sdílet obrazovku, vysvětlovat látku a psát stylusem podobně, jako byste při výkladu psali na tabuli.

Použitelné vybavení:

Jestliže nemáte k dispozici grafický tablet, nevadí. Docela dobře ho lze nahradit obyčejným tabletem s operačním systémem iOS nebo Android, případně notebookem s dotykovým displejem. Dále budete potřebovat stylus a vhodnou aplikaci pro kreslení.

Základní, ale dobře a snadno použitelné vybavení:

Výklad u tabule lze nahradit i pomocí jednoduchého zařízení v podobě chytrého telefonu nebo tabletu, stativu, fixu a papíru.

Jako nejsnazší řešení se jeví nahrávání videozáznamu pomocí mobilu nebo tabletu. Pro kvalitní záznamenání zápisu je zapotřebí stativ (lze samozřejmě improvizovat – řadu řešení objevíme zadáme-li do vyhledávání “DIY phone stand” “DIY tablet stand” DIY iPad stand” apod.).

Záznam videa můžeme doprovodit komentářem – buď ho nahráváme rovnou při záznamu, nebo ho namluvíme později a do záznamu ho doplníme pomocí aplikace na úpravu videa.

Existují on-line sdílené tabule, kam mohou psát vyučující i studenti?

Ano, existují. Díky sdíleným tabulím mohou vyučující zapojit do procesu učení všechny studenty bez ohledu na to, zda spolupracují v tradiční učebně, na skupinovém semináři nebo prostřednictvím distančního vzdělávání. Sdílená tabule pro Android a iOS umožňuje studentům a pedagogům zapojit se do vytváření obsahu z telefonu, tabletu nebo notebooku.

Možností je několik, např.:

Jamboard

Aplikace Jamboard je integrována v gapps.zcu.cz. Jamboard můžete využívat jako plnohodnotnou náhradu tabule, přičemž píšete a kreslíte stylusem, ale obsah můžete jednoduše smazat prstem. Zároveň můžete rychle stahovat obrázky z vyhledávače Google, sdílet práci s kolegy či se studenty a automaticky ji ukládat do cloudu.

Microsoft Whiteboard

Aplikace Microsoft Whiteboard je integrována v Office 365. Jedná se o digitální flipchart, na který můžete psát digitálním perem, vkládat texty nebo obrázky a sdílet jeho obsah se studenty či s kolegy. Záznamy z tabule lze případně jednoduše poslat e-mailem.

Collboard.com

Collboard je sdílená virtuální tabule, která reaguje velmi pružně, s minimální prodlevou. Collboard umožňuje připravit si tabuli a sdílet ji se studenty prostřednictvím Messengeru, WhatsAppu nebo přímým odkazem v e-mailu. Jedná se o českou aplikaci, která je ihned volně k použití na adrese collboard.com.

Classroomscreen.com

Při řízení výuky během videokonference, v rámci které chceme vyvolávat studenty nebo je chvilkami nechat pracovat samostatně apod. je vhodné využít webovou aplikaci Classroom screen, která obsahuje řídicí prvky.

Ukázka výkladu u tabule z domova nahraného na fotoaparát a vloženého následně na YouTube

RNDr. Petr Tomiczek, CSc., Fakulta aplikovaných věd, Katedra matematiky

Laplaceova Transformace Linearita

V případě potřeby využijte asistence techniků CŽV nebo AV studia ZČU.

TECHNICKÝ SUPPORT

Chejlava

Mgr. Viktor Chejlava

Technická podpora

vchejlav@rek.zcu.cz

+420 737 515 659

+420 377 631 909

Nový

Ing. Vladimír Nový

AV studio ZČU

novyvl@civ.zcu.cz

+420 726 911 960

+420 377 631 960

Topinka

Mgr. Jan Topinka

Technická podpora

topinka@rek.zcu.cz

+420 605 804 421

+420 377 631 908