Improvizovaně můžete svou výuku streamovat a nahrávat s pomocí počítače s webkamerou a s využitím některé platformy pro videokonference (webináře, synchronní e-learning). Na ZČU je nejsnazší využívat platformu Google Meet, Microsoft Teams nebo ZOOM, které jsou propojené s dalšími univerzitními systémy.

Vhodné vybavení

Většina dnešních počítačů svým výkonem bez problému stačí na přenos obrazu a zvuku. Ty přenosné pak zpravidla také obsahují webkameru i mikrofon. Jejich kvalita je ovšem různá a i v těchto případech je vhodné použít kvalitnější prvky.

Pro kvalitní přenos videa je základem dobrá webová kamera. Ta by ideálně měla mít rozlišení alespoň 1280×720 bodů při frekvenci 30Hz a měla by být vybavena automatickým zaostřováním. Dnešní moderní webkamery lze navíc umístit kamkoliv protože mají také buď závit na stativ a nebo další alternativní způsob, krom uchycení na víko notebooku. Externí kamery vesměs podávají lepší výsledky a to nejen za sníženého osvětlení. Jejich součástí často bývají i kvalitnější mikrofony.

Při obousměrné komunikaci, kde spolu zároveň diskutuje více lidí, je vhodné mít zapojená sluchátka nebo sluchátka s mikrofonem. Odpojením reproduktorů eliminujete možnou zpětnou vazbu.

Mikrofon můžete použít integrovaný z notebooku, externí, integrovaný z webkamery. 

Existují také bezdrátové náhlavní soupravy, s kterými můžete chodit po místnosti a stále sledujícím zajistit perfektní zvuk. V tomto případě mohou posloužit i BT sluchátka s integrovaným mikrofonem.

Návrh vybavení pro kompatibilitu s již pořízeným zařízením do učeben ZČU

Pokud chtít také pro své učebny pořídit AV techniku, připravili jsme pro Vás seznam doporučeného vybavení tak, aby byl s ostatními systémy kompatibilní a zařadil se tak do připravovaného systému nahrávacích učeben.

V případě potřeby využijte asistence techniků CŽV nebo AV studia ZČU.

TECHNICKÝ SUPPORT

Chejlava

Mgr. Viktor Chejlava

Support a IT technická podpora

vchejlav@rek.zcu.cz

+420 377 631 909

+420 737 515 659

Nový

Ing. Vladimír Nový

AV studio ZČU

novyvl@civ.zcu.cz

+420 726 911 960

+420 377 631 960

Topinka

Mgr. Jan Topinka

Support a IT technická podpora

topinka@rek.zcu.cz

+420 605 804 421

+420 377 631 908