4. ročník soutěže KONTEXT zná vítěze

12.–13. ledna 2023 proběhla na Západočeské univerzitě v Plzni finálová kola 4. ročníku krajské on-line soutěže KONTEXT zaměřené na porozumění odbornému anglickému textu. Soutěž pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni.

V průběhu podzimu 2022 se na středních školách konala čtyři soutěžní kola, při kterých žáci pod dohledem vyučujících absolvovali on-line testy zaměřené na čtení s porozuměním. Těchto kol se zúčastnilo více než 2500 žáků z 28 škol. Soutěžící byli rozděleni do 5 kategorií podle typu školy a věku. Nejúspěšnější účastníci postoupili do finálového kola, které se konalo na Západočeské univerzitě v Plzni.

Ve finále všichni soutěžící nejprve řešili on-line test, na základě kterého postoupilo z každé kategorie pět účastníků s nejvyšším počtem získaných bodů. Poslední, ústní kolo probíhalo před komisí, jež rozhodla o konečném pořadí. Všichni soutěžící, kteří se umístili na stupních vítězů, obdrželi poukázky na nákup elektroniky od Plzeňského kraje a poukázky na jazykové kurzy Mezinárodní letní jazykové školy Západočeské univerzity v Plzni.

Obsahovou náplň a odborné texty připravil tým Ústavu jazykové přípravy ZČU v Plzni. Organizační a technickou část soutěže, stejně jako správu LMS Moodle, zajistilo Oddělení koncepce celoživotního a distančního vzdělávání ZČU v Plzni.

Výsledky soutěže:

Kategorie I. A: žáci gymnázií (1.–2. ročník, vč. kvinty a sexty víceletých gymnázií)

1. místo: Alexander Hellinger– Gymnázium, Tachov, Pionýrská 1370
  2. místo: Jakub Toupal – Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23
  3. místo: Jiří Sitera – Církevní gymnázium Plzeň

Kategorie I. B: žáci gymnázií (3.–4. ročník, vč. septimy a oktávy víceletých gymnázií)

1. místo: Christie Baudry – Gymnázium Luďka Pika, Plzeň, Opavská 21
  2. místo: Jan Kotrch – Gymnázium J. Š. Baara, Domažlice, Pivovarská 323
  3. místo: Šimon Láznička – Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Kategorie II. A: žáci středních odborných škol a učňovských oborů s maturitou (1.–2. ročník)

1. místo: Amálie Pavlisová – Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň, Nerudova 33
  2. místo: Adam Horváth – Střední škola informatiky a finančních služeb, Plzeň, Klatovská 200 G