Konference OPERACE ANTHROPOID, 27. KVĚTNA 1942

Konec

30/09/2021 - 20:00

Adresa

Multilab, Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Univerzitní 2954/28; 306 14 Plzeň 3-Jižní Předměstí   Zobrazit mapu

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pořádá konferenci, která navazuje na projekt Motýli v ghettu nežijí a jejímž tématem bude Operace Anthropoid.

Operace Anthropoid, 27. května 1942 je tématem třetího pokračování projektu Motýli v ghettu nežijí. Čtyři uznávaní historici osvětlí události atentátu na Reinharda Heydricha provedeného výsadkáři Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem i následnou nacistickou odvetu, včetně vyhlazení Lidic a Ležáků.

Konference proběhne hybridní formou v anglickém jazyce a za účasti vojenského historika a spisovatele Eduarda Stehlíka. Moderátorem akce, která se uskuteční v prostoru studia Multilab na Sutnarce, bude Jan Van Woensel a sledovat ji bude možné i na YouTube kanále fakulty.

Účastníci konference:

Robert Gerwarth je profesor novodobých dějin na University College v Dublinu a ředitel tamějšího Centra pro studium válečných dějin. Radka Šustrová je historička, politoložka a badatelka působící na Univerzitě Karlově v Praze a University of Cambridge. Jana Raila Hlavsová pracuje v Národním památníku hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Eduard Stehlík je vojenský historik a ředitel Památníku Lidice.

Motýli v ghettu nežijí je název dlouhodobého výzkumného, výstavního a publikační projektu týkajícího se druhé světové války, jehož iniciátorem a organizátorem je Jan Van Woensel. V rámci projektu, který probíhá ve spolupráci s ateliérem Fotografie Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, se od roku 2019 studenti každoročně zabývají kritickou introspektivní reflexí dějin druhé světové války, a to prostřednictvím uměleckých počinů, které vychází z obsáhlých rešerší a zpracovávají klíčové momenty války. „Motýli“ vytváří dialog mezi historií a současným uměním, jehož výstupem jsou výstavy (prezentované v České republice, na Slovensku a v Izraeli) a publikace obsahující vytvořená umělecká díla, koncepční texty a eseje.

fdu@fdu.zcu.cz