Trends in Digital Education IX: artificial intelligence as a challenge and an opportunity

Nenechte si ujít deváté Trendy v digitálním vzdělávání!

Začátek

05/12/2023 - 10:00

Konec

05/12/2023 - 12:00

Univerzitní 22, Plzeň   Zobrazit mapu

Department of Lifelong and Distance Learning of the University of West Bohemia in cooperation with Czech Association of Distance Teaching Universities and Centre for Higher Education Studies invites you to another in the series of seminars “Trends in digital education“.

This time we will focus on possible applications of artificial intelligence in education with our special guest – Mychelle Pride from Open University. After her keynote, we will discuss how artificial intelligence affects higher education. The discussion will be moderated by  Jan Beseda.

Date: Tuesday, December 5, 2023

Venue: Univerzitní 22, Plzeň, UL 601 (6th floor of the Faculty of Mechanical Engineering building)

Program:

Oddělení celoživotního a distančního vzdělávání Západočeské univerzity v Plzni ve spolupráci s Českou asociací distančního univerzitního vzdělávání a Centrem pro studium vysokého školství vás zve na další z cyklu seminářů “Trendy v digitálním vzdělávání na vysokých školách“.

Tentokrát se budeme věnovat problematice umělé inteligence ve vzdělávání a přivítáme významného hosta – Mychelle Pride z Open university. Po její úvodní přednášce budeme diskutovat o tom, jak umělá inteligence ovlivňuje vzdělávání na vysokých školách. Diskusi bude moderovat Mgr. et Mgr. Jan Beseda, Ph.D.

Termín: úterý 5. prosince 2023 10:00 – 12:00

Místo konání: Univerzitní 22, Plzeň, UL 601 (6. patro budovy Fakulty strojní)

Program:

Koordinátor akce: