Jaké bylo finálové setkání soutěže mKontext?

V pátek 22. dubna 2022 proběhlo na Západočeské univerzitě v Plzni finálové setkání vítězů krajské on-line soutěže v matematice mKONTEXT. Soutěž pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a Krajským centrem vzdělávání a jazykovou školou v Plzni.

Start prvního ročníku matematické soutěže mKontext byl plánován na říjen 2020 a následně na duben 2021. V obou případech byla ale soutěž zrušena kvůli epidemiologické situaci a uzavření škol. Do soutěže se přihlásilo 1060 žáků z 19 škol a soutěžilo se ve třech kategoriích – gymnázia, střední školy a střední odborná učiliště (vždy první ročníky). Slovní úlohy, které připravili Lukáš Vlček, Soňa Königsmarková, Blanka Matasová a Miloslav Skuhravý z Krajského centra vzdělávání a jazykové školy Plzeň, mají společné téma Matematika a sport.

Pro školy a studenty znamenal průběh soutěže také seznámení se s univerzitním e-learningovým systémem Moodle, ve kterém vyplnili jednotlivá on-line kola. O zajištění technické stránky soutěže a správu celého systemu se postaral tým Lucie Rohlíkové z oddělení koncepce celoživotního a distančního vzdělávání ZČU v Plzni v čele s Viktorem Chejlavou.

Během finálového setkání si vítězové kategorií převzali ceny, setkali se se zástupci Plzeňského kraje, ZČU i KCVJŠ a také si prohlédli laboratoře Fakulty strojní a IoT lab. Během exkurze ukázali vědci ze ZČU studentům další možné použití matematiky ve studiu nebo výzkumu.