Webináře pro učitele 12.–18. 2. 2018

• RVP: Konverzace v aj? Ano! Kdy? Nejlépe od 1. třídy!

První díl “konverzačního” webináře Mgr. Sylvie Dolákové jistě naváže na již proběhlá online setkání, která byla zaměřena na pohádky, výslovnost nebo atraktivní rozšiřování slovní zásoby dětí předškolního a mladšího školního věku.
Cílem školního vzdělávání v anglickém jazyce je vybavit žáka komunikačními kompetencemi tak, aby se domluvil v běžném kontaktu s ostatními anglicky mluvícími lidmi. Některým školám se to i podaří. Ale ruku na srdce, nezůstává to velká část škol svým žákům mnohdy dlužna? Podíváme se na příčiny, které k tomu vedou, ale hlavně na možnosti, které učitelé mají – tedy praktické nápady, jak začít pracovat s prvky konverzace už v prvních lekcích angličtiny. Společně s aktivitami, představenými ve webináři, budou mít účastníci možnost získat předvedené aktivity v balíčku, který si budou moci stáhnout a vyrobit z nich zhlédnuté pomůcky.
Setkání je určeno učitelům angličtiny v mateřských a základních školách.

čtvrtek 15. 2. 2018, 20:00odkaz na připojení (je třeba se na portálu zdarma zaregistrovat)
lektor: Mgr. Sylvie Doláková
Záznamy z již proběhlých webinářů naleznete zde na webu Rámcového vzdělávacího programu.

• Večerní univerzity od Microsoftu: Vzdělávací doplňky do Office pro učitele

Večerní univerzity od Microsoftu mají dlouhou historii a jedná se o velice populární osobní i online setkání, které se zaměřují na technologie Microsoftu a jejich využití ve školství.

středa 14. 2. 2017, 18:00 – odkaz na připojení lektor: Karel Klatovský
Záznamy z proběhlých večerních univerzit naleznete na portále Microsoft Educator Community.

• Cambridge English: Online resources and digital tools for improving your language knowledge and language ability

Whether you are a native speaker or not, there are always things to learn about the English language. A teacher of English needs a good level of language knowledge and ability in order to be able to provide a good model for learners and to explain the language to them. In this webinar, we’ll discuss issues related to improving your language knowledge and ability, such as setting learning objectives and monitoring progress. We’ll also suggest online resources and digital tools for assessing your current language knowledge and ability, and methods for improving them and getting feedback on your progress.

Monday 12. 2. 2018, 2 p.m. UK time (3 p.m. CET)
Wednesday 10.2. 2018, 10 a.m. UK time (11 a.m. CET) – register here

speakers: Lindsay Warwick  has been a teacher for twenty years, teaching in Japan, Italy and the UK. She has trained teachers and trainers in the UK, Germany, Malaysia, Mexico and China. She has written and delivered face-to-face courses on the use of digital tools in the language classroom. She has also written digital training materials for teachers on the use of educational technology and other teaching skills. She is the author of several coursebooks.
Monica Poulter is currently Teacher Development Manager in the Digital and New Product Development department at Cambridge English Language Assessment. She has over 20 years’ experience working on the content and assessment of face-to-face and online qualifications and courses for teachers and trainers. A current interest is on how a focus on teacher language can improve professional practices.

• Oxford University Press: Using games for win-win learning

Dice, dominoes, board games, card games, action games, treasure hunts – games and gamelike activities can all add competition, collaboration and communication to your classroom. In this webinar we’ll look at the key elements that go into a good language learning game, when and why they add impact to a lesson, and how to create your own.

Tuesday 13. 2. 2018, 09:30 – 10:30 UK time (10:30 – 11:30 CET)
Thursday 15.2. 2018, 16:00 – 17:00 UK time (17:00 – 18:00 CET)
Thursday 15.2. 2018, 20:30 – 21:30 UK time (21:30 – 22:30 CET) – register here

speaker: John Hughes likes using games in his own classroom and he designs games for his course books. He is a lead author on Business Result, Successful Meetings and Successful Presentations (published by Oxford University Press). He also runs teacher training courses and specializes how to write materials. His blog is www.elteachertrainer.com.

Chtěli byste i vy sami realizovat webinář nebo online kurz? Rádi vám s realizací pomůžeme, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: info@ucv.zcu.cz.