ZČU v Plzni podpořila boj s koronavirem tiskem ochranných štítů

Tým 3D tiskařů ze Západočeské univerzity v Plzni již měsíc tiskne ochranné štíty určené městským sociálním zařízením i dalším pracovníkům v první linii boje s onemocněním Covid – 19. Celkem se podařilo vyrobit a předat téměř 1300 ochranných štítů. S výrobou se na ZČU ale pomalu končí.

„Dne 23. března 2020 jsme zareagovali na výzvu statutárního města Plzeň na 3D tisk ochranných štítů pro zdravotníky a sociální pracovníky z Městského ústavu sociálních služeb města Plzně. Naše štíty ale byly nakonec použity i mnoha dalšími subjekty,říká Viktor Chejlava z oddělení Celoživotního a distančního vzdělávání, které celou akci koordinovalo. V současné chvíli je výroba již utlumena, protože štíty vyrábějí firmy s menšími náklady, ve větších množstvích a v lepší kvalitě. „Jsme ale rádi, že jsme mohli pomoci ve chvíli, kdy žádné štíty nebyly k dispozici,“ dodává Viktor Chejlava. Štíty ze Západočeské univerzity v Plzni tak pomáhaly například v Covid centru Fakultní nemocnice Plzeň, na Gynekologicko – porodnickém oddělení Stodské nemocnice a mnoha lékařům a zdravotnickému personálu na poliklinikách a v soukromých praxích. Používají je také řidiči sanitních převozových vozů, Hasičský záchranný sbor České Budějovice i pracovnicí biometrie odboru cizinecké policie v Plzni.

Do výroby ochranných štítů se na Západočeské univerzitě v Plzni postupně zapojila Fakulta elektrotechnická, strojní i aplikovaných věd, výzkumné centrum NTC, oddělení Celoživotního a distančního vzdělávání, ale také Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Své tiskárny poskytla i Fakulta pedagogická a Centrum informatizace a výpočetní techniky. Do výroby se ale zapojila i Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň, Střední odborné učiliště elektrotechnické Plzeň, plzeňská Masarykova ZŠ i několik jednotlivců. Celkem bylo vytisknuto asi 20 km filamentu a celková doba tisku všech zapojených 3D tiskáren byla odhadem 2400 hodin, což je 100 dní nepřerušovaného tisku.

Všem, kteří se do tisku ochranných štítů zapojili, upřímně děkujeme!

Tisk ochranných štítů na ZČU v Plzni podpořili:

Statutární město Plzeň

Západočeská univerzita v Plzni