“Dochází ke změně vzorců počasí,” říká ekolog David Pithart

“Dochází ke změně vzorců počasí,” říká ekolog David Pithart

Oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání uspořádalo v pondělí 25. března přednášku Voda a česká krajina s předním českým hydrobiologem Davide Pithartem. David Pithart je profesí ekolog, zabývá se vodními a mokřadními ekosystémy, jejich funkcemi, obnovou, problematikou vody v krajině a jejími přesahy do sociální a kulturní oblasti. Pracoval jako vědecký pracovník AVČR, mezinárodní konzultant v oblasti ekosystémových služeb a je předsedou neziskové organizace Koalice pro řeky. Žije na venkově v jižních Čechách, kde začal před nedávnem zemědělsky hospodařit.

“Jsme naprosto závislí na přírodě, ale už to nevnímáme, protože nepobýváme v krajině. Dříve byli lidé na polích a loukách, dnes tam nikoho nepotkáte. Ztratili jsme selský rozum a jsme nepoučitelní,” říká David Pithart a varuje, že sucho i povodně mohou přijít kdykoliv. Pokud se prý bude opakovat klima  z roku 2018, bude nutné přizpůsobit hospodaření s vodou: “Musí se zvedat hladina podzemní vody a vracet toky do přírodního stavu,” dodává David Pithart.

Další akce a kurzy najdete na zde.

Máte nápad na zajímavou přednášku nebo máte konkrétní téma, o kterém byste se chtěli dozvědět více? Napiště nám na merta@rek.zcu.cz