Otevřený přístup jako předpoklad akademického prostředí

FORMA:
on-line kurz, 3 hodiny

Cílem workshopu bude analýza změn, které přináší otevřený přístup do běžného akademického provozu – co znamenají pro autory článků, vyučující, vedení diplomantů nebo vlastní výzkumnou činnost a řízení projektů. Důraz bude kladen jak na praktickou složku celého přístupu, tak na její etické aspekty.

Osnova

1. Co je Open Acces, vznik a strategické ukotvení
  2. Modely Open Acces, jejich kritika a výhody
  3. Open Acces a projektové žádosti
  4. Open Acces jako přístup k vědeckým datům, sekundární analýzy dat, moderní publikační strategie
  5. Přidružené aktivity k Open Acces, práce s otevřenými daty, repositáři, uchovávání dat, distribuované výpočty, náročnější metaanalýzy, vzájemné zpětné vazby, ….
  6. Open Acces a práce studentů – práce s informačními a datovými zdroji, budování repositářů, dostupnost informací
  7. Studenti píší Wikipedii
  8. Open Acces jako benefit pro akademika
  9. Open Source aplikace a jejich využití v akademickém prostředí

Termíny kurzu:

termín není aktuálně vypsán

Máte o náš kurz zájem a není k dispozici vhodný termín? Neváhejte nás kontaktovat pro individuální konzultace. Zároveň nabízíme možnost uskutečnění kurzu pro skupinky zájemců – rádi se s vámi domluvíme na termínu a místě konání, které bude nejvíce vyhovovat vám.

Kontaktujte nás na kurzy@rek.zcu.cz

Kurz  je realizován v rámci projektu Rozvoj kapacit a prostředí pro posílení mezinárodní, mezisektorové a mezioborové spolupráce ZČU

Registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014627